Základem stavby byl požadavek postavit levný a jednoduchý přípravek, který by pomohl určit předřadný odpor pro LED připojené k dekodérům. Jeho použití je samozřejmě použitelné pro určení předřadného odporu i v jiných zapojení než jen u dekodérů. Předpoklad byl, aby hotové zapojení nebylo třeba nějak kalibrovat nebo k jeho výrobě vlastnit nějaké složité vybavení. Z toho důvodu jsem ustoupil od zapojení s mikrokontrolérem a LCD. Všechny dodatečné výpočty se pak provádí za pomoci jednoduché tabulky v počítači nebo ručně..
Zapojení je sestaveno z otočného přepínače (12 poloh), který předřazuje před LED diodu odpor o známé velikosti, napájecí části a malinkého voltmetru v ceně do dvou dolarů. Zde doporučuji volit rozsah DC 0-32V, kdy měřáček měří malá napětí na dvě desetinná místa a nutné je tří drátové provedení. Můžete vybrat některou z těchto aukcí nebo nakoupit na www.banggood.com za cenu cca 55Kč.
Měření je jednoduché, nastavíte otočný přepínač na největší předřadný odpor, vsadíte LED diodu do konektoru a otáčíte do polohy, kdy vám vyhovuje svit diody. Na měřáčku pak máte ztrátové napětí diody. Ostatní veličiny už jsou dány a nebrání nic výpočtu. Ten si popíšeme o kousek dál.
Napájení jsem zvolil pomocí USB B konektoru a klasického jacku 5,5/2,1mm. Kdo bude chtít, může si konektor USB-B nahradit třeba menší variantou USB mini nebo micro. Ja mám po ruce kabel pro tiskárnu a zvolil jsem tedy tu větší variantu. Z USB máme tedy zaručeno napětí 5V. V případě menších provedení USB konektoru lze použít i nabíječku ke smartphone. Zde už je třeba ověřit, zda je napětí na výstupu 5V. To lze i přímo na testeru, stačí pouze přepnout na nejnižší hodnotu odporu a nevkládat LED, tím na měřáčku budete mít zobrazeno napájecí napětí. Napájet lze i pomocí JACK konektoru v rozsahu 7,5-25V. Toto vstupní napětí je stabilizováno opět na napětí 5V. Stabilizátor můžete použít jak 78L05 tak větší verzi 7805 (já měl v šuplíku provedení 7805, ten je třeba z důvodu velikosti položit na bok. Tedy alespoň v mnou zvolené krabičce.
Samotné měření probíhá následovně:
1) připojíte napájení a přepínač přesunete do polohy č.1, tím ověříte správné napájecí napětí kolem 5V.
2) přesunete přepínač do polohy č.12
3) připojíme testovanou LED
4) otáčíme přepínačem směrem k poloze č.1 do doby vyhovujícího svitu
5) odečteme ULED na měřáčku a hodnotu připojeného odporu z popisku
6) dosadíme hodnoty do připravené tabulky a výslekem je vhodný proud pro LED diodu nebo vypočítáme podle následujícího vzorce
ILED= (5-ULED)/R neboli proud led = (napájecí napětí – napětí na diodě) / předřazený odpor.
Výsledný proud máte v Amperách (A), pro převod do mili Ampér (mA) stačí výsledek násobit 1000.
Příklad 0.01 *1000=10mA
Vypočítaný proud (ILED) a změřené napětí (ULED) je to nejpodstatnější k výpočtu předřadného odporu před led. Posledním udajem je napájecí napětí vašeho systému (dekodéru), které budete používat pro napájení LED (UPWR).
Vzorec pro výpočet je následující
RLED=(UPWR-PočetLED*ULED)/ILED
příklad: RLED=(16-3*1.82)/0.01 , RLED=(16-5,46)/0.01 , RLED=10,54/0,01 , RLED=1054Ω
Kdo se bojí počítat, může použít připravenou tabuklu excel, která za vás vše vypočítá po zadání pár hodnot.
Většinu součástek jsem našel doma po šuplíku, ale napíši zde seznam s odkazen do obchodu TME.eu. Přípravek jsem umístil do krabičky o velikosti 60x84x23mm označení Z-23A/B, otočný přebínač 12 poloh SR26NS1-1-12 jen je třeba odštípnout očka, napájecí konektor JACK 5,5/2,1, USB konektor B (já použil vyletovyný z vyhozené tiskárny), knoflík na otočný přepínač a krytku, můžete použít i popisky pod knoflík, stabilizátor 78L05 nebo 7805 a poslední položka jsou odpory SMD 1206 v hodnotách 150, 220, 330, 470, 680, 820, 1k, 1k2, 1k5, 2k2, 4k7, 10k. Rastr si můžete případně upravovat podle své potřeby.
—————————————————————————————————————————————————
Soubory ke stažení:
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________