Měřič dokáže měřit otáčky tří ventilátoru a dva zároveň hlídat. O měření se stará MPU PIC 16f84 a výsledek je zobrazován na dvouřádkovém LCD. Hlídání ventilátorů se dá nastavit nebo úplně vypnout. Nastavené hodnoty se uloží do vnitřní EEPROM. Zařízení je vhodné především pro overclocking, protože stav vidíte okamžitě a nezávisle na spuštěné aplikaci.
Zapojení je celkem jednoduché, hlavním srdcem je MPU PIC 16F84A a k němu připojený LCD se 4bit. komunikací. Dále tři tranzistorové zesilovače, které oddělují a zesilují signál z ventilátorů. Jeden piezo element, který indikuje stisky tlačítek a poplach při nedodržení otáček. Pomocí P1 nastavujete kontrast LCD. Napájení je pomocí konektoru jako u 3 1/2″ disketové mechaniky.
Výhodou složitějšího vstupu je možnost připojení paralelně ke stávajícímu snímačI na základní desce. Stačí pouze vyvést drát na piny 1. Ve většině případů je to žluty drát (rozhodně by to neměla být červená a černá barva). Pokud vaše deska tímto vstupem není vybavena nic se neděje, protože konektory na schématu jsou zapojeny tak jako na desce a dají se z nich napájet přímo ventilátory. A po- kud váš ventilátor není naopak opatřen výstupem na snímání otáček, není nic ztraceno, zde je návod na doplnění tohoto výstupu. Link je zde.
Bohužel pro nedostatek času zatím nemám plošný spoj, tak jestli někdo budete chtít můžete jej udělat a prosím mějte na paměti , že velikost by měla být stejná jako mají zařízení do pozice 5 1/4″. A na oplatku vám za to pošlu program pro MPU zdarma (tak se ukažte, schéma pro Eagle je ke stažení na konci stránky).
Nastavení se provádí stiskem tlačítka “SET”, to vyvolá pípnutí a zobrazení kurzoru na první číslo prvního měřeného ventilátoru. Stiskem tlačítka “UP” se mění práh spuštění poplachu. Další stisk tl. “SET” přesune kurzor za čísla a tl. “UP” můžete měnit zapnutí (indikováno znakem zvonečku) nebo vypnutí hlídání. Při dalším stisku se přesunete na nastavení větráku č.2 a postup je stejný. Posledním stiskem tl. “SET” se nastavené hodnoty uloží do EEPROM. Dokončení nastavení je indikováno delším pípnutím.
Na obrázku vidíte jak vypadá zobrazení znaků při snímání. Pokud se stane, že ventilátor sníží otáčky pod nastavenou hodnotu, ozve se “SOS” a zobrazí se kurzor pod “zvonečkem” příslušného ventilátoru.
Rozsah snímání je omezen hodnotou 7900 ot/min a s minimálním dílkem 100 ot/min. Přesnější měření nemá cenu, pak se zbytečně hodnota na LCD. Hlídání má nejmenší krok 1000 ot/min, protože to bohatě stačí a nastavení je tak jednodušší a je v rozsahu 1000 – 6000 ot/min.
—————————————————————————————————————–
Zde je podrobný návod na stavbu od V.Kočka-Amort, který si dal tu práci a vše pro vás v různých krocích nafotil a popsal.
Tlačítkové spínače S1 a S2, konektor K1 – pro LCD a blokovací kondenzátor 100n/SMD jsou osazeny ze strany spojů. S1 a S2 jsou vloženy do předvrtaných otvorů pouze tak hluhoko, aby přesahovaly LCD o 1 až1,5 mm. Ostatní komponenty jsou osazeny klasicky ze strany součástek. Do kontaktních otvorů v LCD je zapájena dutinková lišta výšky 5,5mm a konektor K1( lámací kolíky ) je zkrácen na 5mm výšky od DPS. Jako distanční sloupky LCD jsou použity mosazné sloupky z PC ( k přichycení základní desky ) výška 6,3 mm, zašroubovanéstranou se závitem do otvorů v LCD, ve kterých je vyříznut závit M3. Kdo sloupky nemá, může použít dist. sloupky výška 5mm ( GME ) a vyrovnat výšku podložkami.
Po sestavenítvoří DPS s LCD kompaktní celek, který je přes 2 distanční sloupky délky 10mm a dvěma ozdobnými šroubky M3 připevněn k záslepce 5 1/4″ z PC.
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________