Profesionální DPS pro dekodér – popis

Jak už bylo zmíněno v předchozím článku, rozhodl jsem se nechat vytvořit plošné spoje u profesionální firmy zabývající se jejich výrobou. To umožnilo mít DPS i rovnou oboustranný DPS, který může být menší, ale zároveň lépe odvádět ztrátové teplo. Také to umožnilo DPS potáhnout nepájivou maskou a tím snáze zabezpečit nechtěným zkratům, které můžou vzniknout při osazování a pocínování padů vám usnadní pájení. A posledním ne však zanedbatelným doplňkem je oboustranný potisk, ten zase zamezí prohození součástek.

                                 Zde popsané verze DPS jsou nově dostupné v sekci “MM Bazárku“,
                                                     nově také možnost naprogramování MCU.

 První úprava DPS se týkala “Dekodéru funkcí DCC (Motorola)“. Dekodér doznal i pár menších úprav, především byla nevratná pojistka nahrazena (změna velikosti padů)PPTC pojistkou, která je vratná a po nechtěném zkratu se sama vrátí zpět. Pro osazení jsou vhodné tyto: 0.3A PPTC1812SMD030 , O.2A PPTC1812SMD020/30V a 0.1A PPTC1812SMD010/60V. Maximální proud 0.3A je dostatečný na všchny aplikace s LED, pokud by bylo třeba většího proudu, stačí použít původní pojistku. Zmenšení se dotklo usměrňovače, který je nahrazen typem s menší velikostí, to se pozitivně projevilo na tloušťce dekodéru. Také byl použit obvod ULN2003 (2004), místo původního ULN2803, tím se oproti předchozí verzi snížilo zatížení výstupu na 0.5A, opět není běžné používat více.  Změnou také prošel regulátor napětí za typ s jiným pouzdrem 78L05F SMD (méně nožiček , méně práce :-). Pasivní součástky jsou nyní všechny v pouzdře 0805. A poslední změnou pak je náhrada za jiné tlačítko, které je podobně velké, ale má větší hmatník. Vše je patrné z obrázku. Pokud vše tedy shrnu, je možné jeden výstup zatížit proudem max. 0.5A (optimálně 0.3A) a celkově dekodér 0.8A s použitím pojitky (optimálně 0.5A) s PPTC podle typu do 0.3A. Velikost osazeného DPS je 34,5 x 22 x 3,5mm, samostaný DPS 34,5 x 22 x 0,8mm.

Dekodér funkce - osazovací plán v PDF
Titul : Dekodér funkce - osazovací plán v PDF
Název souboru : dekoder_fa.pdf (95 kB)
Dekodér funkce - soupis součástek v PDF
Titul : Dekodér funkce - soupis součástek v PDF
Název souboru : dekoder_soupis.pdf (20 kB)

—————————————————————————

 Druhá úprava DPS se týkala “Dekodéru funkcí DCC (Motorola)” s novým označením “2side”. Jsou zde všechny úpravy jako u předešlé desky, jen se plně využilo výhod oboustranného plošného spoje. Použity jsou přesně ty samé součástky a možnosti osazení jako v předchozí úpravě. Pouze je část součástek na druhé straně, plus vývody výstupů. Tím se velikost dekodéru zmenšila, ale trochu narostla tloušťka. Můžete si tak vybrat, mezi tímto nebo prvním DPS podle místa. Osazování je o něco málo složitější, ale právě nepájivá maska a pocínování padů vám pomůže. Mnohem lépe se tak součástky pájí, s domácí výrobou je to opravdu nesrovnatelné. Opět jsou všechny pasivní součástky použity v pouzdře 0805.  Velikost osazeného DPS 23 x 23 x 5mm, samotný DPS 23 x 23 x 0.8mm.

 

Dekodér funkce - soupis součástek v PDF
Titul : Dekodér funkce - soupis součástek v PDF
Název souboru : dekoder_soupis.pdf (20 kB)
Dekodér funkce2 - osazovací plán v PDF
Titul : Dekodér funkce2 - osazovací plán v PDF
Název souboru : dekoder_f2.pdf (139 kB)

——————————————————————————-

 Třetí upravenou DPS se stala pro “Dekodér funkce Mini“. Zde byl kladem důraz na co nejmenší velikost ve všech rozměrech. Znamená to větší obtížnost pájení a chce to rozmýšlet nad pořadím osazovaných součástek. Neřídit se tedy pravidlem, nejdříve pasivní a pak aktivní součástky, ale začínat od středu ke krajům. Oproti původní jednostranné verzi je možné umístit i omezovací odpory přímo na dekodér. Z důvodu rozměrů bylo vynecháno místo na pojistku (PPTC prvek). Také si můžete povšimnout niklo/pozlacení padů, to se občas poštěstí a výrobce dodá DPS s lepší úpravou. DPS se zmenšil na velikost 18 x 20,5 x 4mm, samotné DPS 18 x 20,5 x 0,8mm.

 

 

Dekodér mini - osazovací plán v PDF
Titul : Dekodér mini - osazovací plán v PDF
Název souboru : dekoder_mini.pdf (139 kB)
Dekoder mini - soupis součástek v PDF
Titul : Dekoder mini - soupis součástek v PDF
Název souboru : dekoder_mini_soupis.pdf (20 kB)

———————————————————————————–

Plošné spoje k zapojení “Dekoder LED” jsem upravil následovně. Základní řídící deska teď více vychází z originálu, ale na prvním vstupním pinu stále zůstal zachován signál 5V DCC, aby se dala deska připojit na “Master modul” jak je popsáno v článku o dekodéru. Díky oboustrannému DPS už není třeba propojek, mohla zůstat programovací svorkovnice, která má stejné rozmístění jako v případě “Mini dekoderu SERVA” (DATA, CLK, VPP, GND, VCC a bez pinu). To umožňuje programování a změnu efektu bez ne zrovna levných programovacích kleští pro SMD součástky. Opět bylo vyměněné tlačítko, aby bylo stejné na všech dekodérech. Odebrána byla dioda D1, protože se ukázala zbytečnou. Došlo k zvětšení místa pro kondenzátor, tím je možné použít větší kapacity. Opět je zde možnost nahradit klasickou pojistku PPTC pojistkou, která je vratná a po nechtěném zkratu se sama vrátí zpět. Pro osazení jsou vhodné tyto: 0.3A PPTC1812SMD030 , O.2A PPTC1812SMD020/30V a 0.1A PPTC1812SMD010/60V, v případě větších proudú pak použijte klasickou. Velikost desky je 45 x 26 x 17mm včetně pinů na propojení.  

Deska svorkovnic je téměř stejná, zůstala jednostraná, ale obsahuje popis na obou stranách pro lepší zapojování. Díky přesnosti při strojní výrobě je u každého odporu pro LED připraven propoj na proletování a při osazení odporů už na řídící desce, stačí jen proletovat propoje a není potřeba osazovat nulové odpory pro propojení. Kdo chce šetřit, může tedy desku svorkovnic vyrobit sám, protože zůstala jednostranná, ale při ceně hotové profesionální desky si myslím to nemá cenu. Velikost desky je 48×29 x (výška podle použitých svorkovnic).

 

Dekodér LED - osazovací plán v PDF
Titul : Dekodér LED - osazovací plán v PDF
Název souboru : dekoder_led_osaz.pdf (10 kB)
Dekodér LED - soupis součástek v PDF
Titul : Dekodér LED - soupis součástek v PDF
Název souboru : dekoder_led_soupis.pdf (19 kB)

————————————————————————————

 Posledním DPS který jsem přepracoval je vyhodnocovací deska “Semafóru UNI 5“. Zde mi šlo především o možnost umístit desku přímo do šachty pro návěstidla. To vyžadovalo desku zůžit a kontakty pro připojení jednotlivých LEDek umístit z obou stran desky. Taková úprava byla možná jen na oboustranném DPS a zmenšením odporů na velikost 0805. DPS je opět oboustraně potisknut a vývody kompletně označeny přímo na DPS.  Rozměr desky se tedy zmenšil na pohých 24 x 9 x 3.5 mm. I přes tento rozměr nebude osazení žádným problémem.

 

 

Semafor UNI 5 - osazovací plán v PDF
Titul : Semafor UNI 5 - osazovací plán v PDF
Název souboru : semafor_uni_5_led_osaz.pdf (7 kB)
Semafór UNI 5 - soupis součástek v PDF
Titul : Semafór UNI 5 - soupis součástek v PDF
Název souboru : semafor_uni_5_led_soupis.pdf (18 kB)

                                 Zde popsané verze DPS jsou nově dostupné v sekci “MM Bazárku“,
                                                     nově také možnost naprogramování MCU.

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________