Při procházení stránek o DCC jsem si všiml, že většina dekodérů používajících MCU PIC 12f629, využívá téměř identické zapojení vývodů. Ono je to dáno především tím, že jsou specifické funkce MCU vždy na konkrétním pinu a není možné je přesouvat, jako u některých výkonějších řad. Na stránkách Paco’se jsem našel jeho variantu dekodéru, která určitě stojí za povšimnutí. Narozdíl od verzí z Digital Bahn je dekodér programován přes CV.
To přináší dekodéru podobné funkce jako dekodéry od firemních výrobců (Lenz, Zimo … ). Ale zároveň je to vykoupeno nutností se orientovat v programování CV. Programování se provádí na programovací koleji, jen uložené hodnoty nejdou vyčíst, což je dáno opravdu jednoduchým a levným návrhem dekodérů. Ale i přesto jde o ověřené a spolehlivé zapojení.
Paco’s
|
Digital-Bahn
|
Programování dekodéru se provádí na programovací koleji v režimu CV. Postup při použití MultiMaus je standartní, až na to, že po odeslání čísla CV se na chvilku rychle rozblikají připojené LED (žárovky ….) jako potvrzení přijetí a MultiMaus zahlásí chybu, kterou potvrdíte tlačítkem “OK”. Nyní zadáte požadovanou hodnotu CV a po odeslání LED krátce bliknou, opět jako potvrzení a MultiMaus zahlásí chybu, kterou potvrdíte tlačítkem “OK”. Tyto chybová hlášení jsou scela vpořádku, je to dáno tím, že tyto dekodéry nedokáží systému odpovídat.
Z horní tabulky je patrné, která CV co nastavuje. Na některé nejdůkežitější se v rychlosti podíváme, a vysvětlíme si co přesně znamenají.
CV1: Jde o ktátkou adresu dekoderu, tedy to nejpodstatnější.
CV13: Nastavuje, které výstupy mají být sepnuty při analogovém provozu, viz. následující tabulka.
CV14: Nastavuje, jak mají být aktivovány funkce FL a FR při analogovém provozu, viz. tabulka.
CV17: Dlouhá adresa dekodéru, horní část adresy.
CV18: Dlouhá adresa dekodéru, dolní část adresy.
CV29: Configurační nastavení dekodéru, volba směru jízdy (ovlivňuje FL a FR), typ ovládání (podle rychlostních stupňů 14 nebo 28/128), pouze digitální nebo digitální i nanalogový systém, krátká nebo dlouhá adresa dekodéru, viz první tabulka celkového přehledu CV, se správným výsledkem vám pak pomůže následující tabulka.
CV33-CV42: Nastavení reakcí výstupů na jednotlivé příkazy FL, FR, F1-F8, zde není co popisovat vše jasně vysvětluje následující tabulka a pro výpočet hodnoty můžete použít opět tu předchozí tabulku.
CV50: Volba nastavení, zda bude výstup jako 4 nezávislé výstup nebo zda půjde o efekt Neon (zářivková tělesa). Ješte je zde možnost volby zda výstupy jsou sepnuty trvale, nebo rychle pulzují (to se hodí pouze v případě LED nebo žárovek, protože se tak dá snížit odběr, výstup velice rychle kmitá a lidské oko to nevidí). Mod Multiplexed – pulzování nepoužívejte v případě motorů, rele a podobných zátěží. Viz. první tabulka s úplným přehledem CV.
Poslední verzi programu můžete najít na stránkách Paco’se v sekci “Download”. Zde přiložená verze je stažená v době uveřejnění článku.
—————————————————————————————-
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________